Antičínský detox za 340 miliard. USA rozjíždějí obří projekt recyklace baterií
Americké ministerstvo energetiky schválilo projekt v hodnotě 15 miliard dolarů (340 miliard korun) na výzkum a vývoj recyklace lithium-iontových baterií. Odůvodňuje to národní bezpečností, zejména kvůli sporům s Čínou, jež je ve výrobě a druhotném zpracování akumulátorů napřed. Spojené státy chtějí touto iniciativou snížit závislost země na dovozu lithia, kobaltu, niklu a grafitu.
Americká vláda má ambiciózní plán vytvořit technologie, které jí umožní ve velkém měřítku recyklovat lithium-iontové baterie, jež se používají do elektromobilů, mobilních telefonů a další spotřební elektroniky. Recyklace baterií, které obsahují vzácné kovy, má největší ekonomice světa zajistit surovinovou bezpečnost. Oznámilo to americké ministerstvo energetiky.
Na výzkum a vývoj má v průběhu tří let směřovat velkorysá částka 15 miliard dolarů (340 miliard korun). Projekt zastřešuje Národní laboratoř Argonne ležící nedaleko Chicaga.
Zdůrazňování faktu, že se jedná o věc národní bezpečnosti, souvisí s tím, že se Spojené státy obávají dominance Číny na poli výroby, vývoje a recyklace lithium-iontových baterií. Ministerstvo energetiky varuje, že závislost americké ekonomiky na dovozu lithia, kobaltu, niklu a grafitu může být v následujících letech stále větším problémem.
Daniel Simmons z oddělení pro energetickou účinnost a obnovitelné zdroje ministerstva energetiky varoval před tím, že země v Jižní Americe nebo Africe, kde se drahé kovy těží, nejsou k Washingtonu vždy přátelsky nakloněné.
Zejména se upozorňuje na napjaté obchodní vztahy s Čínou, která v sektoru výroby baterií přebírá otěže. Navíc většinu vyrobených baterií zároveň recykluje, upozornil server TechXplore.
S tím, jak se bude využívání baterií rozšiřovat v elektromobilech, bude také důležité je umět co nejlépe recyklovat, zdůraznil ředitel nově založeného recyklačního centra ReCell Center Jeff Spangenberger. Recyklace materiálů může zlevnit výrobu baterií o 10 až 30 procent, dodal. „Pokud nebudeme baterie recyklovat, nebudeme mít dostatek surovin pro jejich výrobu,“ varoval Spangenberger.
Klíčové je použité baterie nevyvážet, aby bylo co recyklovat, vysvětlil analytik Hans Eric Melin z poradenské společnosti Creation Inn. V roce 2018 se na celém světě recyklovalo podle Melina 100 tisíc tun lithium-iontových baterií, z nich bylo získáno 14 tisíc tun kobaltu, což je asi sedmina světové produkce tohoto kovu za rok.
Tříleté období vývoje recyklace baterií má ukázat americkému průmyslu, že je možné tuto technologii úspěšně komerčně provozovat, prohlásil šéf amerického konsorcia firem NAATBatt James Greenberger.
Zdroj: mladá fronta, euro.cz; https://www.euro.cz/byznys/recyklace-baterii-v-usa-ma-odvratit-bezpecnostni-riziko-zavislosti-na-cine-1440197
Doplňující obsah
Akce týdne 6. 2. - 11. 2. 2023
Železný šrot nad 6mm, max. 40x40 cm
7 Kč/kg
Výkup kovů nově také v Olešné
Více informací ve zpravodaji
Hledáme další kolegy
Více informací na stránce kariéra
Ekologická likvidace vozidel
Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.
O společnosti
Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.
Kde nás najdete
![]() |
![]() Jsme ryze česká firma |
![]() Jsme členem Sdružení výkupců druhotných surovin |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
© 2023, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Vytvořila eBRÁNA s.r.o.