Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Cena platiny klesla na 14leté minimum

18.07.2018 14:30

Cena platiny klesla na 14leté minimum

Cena platiny poklesla o více než 5 %, a v pondělí (17.7. 2018) se dostala na 811,10 USD za unci na termínovaných trzích v New Yorku, což je nejnižší cena  od července 2004.

Platina se také obchoduje s rekordní slevou ve vztahu k sesterskému kovu palladiu, které je ustálené na ceně 938 USD za unci, a na zlato, které pokračuje s klouzavou cenou dolů, a konkrétně v pondělí ve výši 1 241 USD za unci.

Vyhlídky platiny se za posledních pár let výrazně zhoršily. Odklon od motorů s vnitřním spalováním – zejména vozidel poháněných naftou – snižuje dlouhodobou poptávku po tomto kovu. Pravděpodobné nejspíš bude to, že obchodní válka mezi USA a Evropou v oblasti automobilů vede k tomu, že hedgeové fondy opouštějí tyto kovy.

Na trzích s deriváty řídili investoři peněz, jako například hedgeové fondy, snižovali platinové sázky na rekordní minima. Spekulanti ve velkém měřítku mají nyní největší čistou krátkou pozici – sázky, že kov může být v budoucnu koupen levněji, protože vláda začala shromažďovat údaje v roce 2006.

Trh s autokatalyzátory představuje více než 40 % poptávky po platinovém koncovém uživateli a evropští výrobci automobilů, kde nafta tvoří zhruba 50 % trhu (ale jako procento z nových prodejů se snížila) jsou špičkovými průmyslovými spotřebiteli platiny.

Palladium se používá hlavně v benzínových motorech, platina je přednostní emisní pračka v naftových motorech. Dieselová technologie je od nepříznivého tlaku od září 2015 odhalena, že Volkswagen, světový výrobce vozidel číslo dva, podvedl emisní testování.

Ohrožení cla z dovozu vozidel nad ocelářské a hliníkové sazby, které již v USA uvalily na EU, by mělo okamžitý dopad na platinovou poptávku. Evropský blok vyvezl do USA, v roce 2017 automobily ve výši 43,6 miliardy amerických dolarů, zatímco automobily ve výši 7,2 miliardy dolarů prošly opačným směrem.

Rusko a Jihoafrická republika společně kontrolují mezi 70 % a 80 % světové nabídky PGM (kovy platinové skupiny). Ruská státní skladová organizace s názvem Gokhran sedí na nezveřejněném množství palladia, které bylo vybudováno během sovětské éry, a které se čas od času uvolňuje na trh (někteří říkají, že je již vyčerpaný).

Struktura nabídky se podstatně nezměnila od sedmdesátých let, kdy se platina a později i palladium staly důležitou součástí světového průmyslu.

Zdroj: MINING.com, http://www.mining.com/platinum-price-plunges-14-year-low/


VÁNOČNÍ DÁREK PRO DNEŠNÍ DEN

Měděný mix, starý, opalovaný, lakovaný, pocínovaný

118 Kč/kg

(platí 14. a 15. 12. 2018)

Akce týdne 10. 12. - 15. 12. 2018

Slinuté karbidy
(SK, TK plátky)

400 Kč/kg

Otevírací doba o vánočních svátcích

Vážení zákazníci,

během svátků máme otevřeno dle vánoční otevírací doby.

Hledáme další kolegy

Více informací naleznete na stránce kariéra.

Ekologická likvidace autovraků

Provádíme ekologickou likvidaci autovraků. Vystavíme doklad nutný k vyřazení vozidla z registru vozidel. Za kompletní autovrak při vlastní dopravě na provozovnu vyplatíme 1 200 Kč. Doklad vystavujeme od pondělí do pátku, každý den od 7.00 do 15.30. Více informací je dostupných na stránce Výkup autovraků.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory, papír a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin

Projekt On-line propojení pracovišť firmy Barko, s.r.o. je spolufinancován evropským
fondem pro regionální rozvoj a ministerstvem průmyslu a obchodu.
Počet přístupů: 2879624

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2018, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑