Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


České oceláře čekají krušné časy. Už v dubnu jim klesne odbyt o třetinu, odhaduje Ocelářská unie

20.03.2020 07:12

České oceláře čekají krušné časy. Už v dubnu jim klesne odbyt o třetinu, odhaduje Ocelářská unie

Poté, co v tuzemsku působící automobilky ohlásily pozastavení výroby, se na českou ekonomiku žene hrozba i z druhé strany výrobního řetězce. První potíže začínají hlásit oceláři, byť zatím jen s přeshraničními dodávkami. Už v dubnu by ale podle odhadů Ocelářské unie mohli čelit až třetinovému propadu poptávky.

„Jedná se zatím jen o předběžné odhady s tím, že černý scénář některých firem hovoří až polovičním poklesu objednávek během druhého čtvrtletí. Vše kvůli drastickému snížení výkonu globální ekonomiky,“ řekl deníku E15 šéf Ocelářské unie Daniel Urban.

Třinecké železárny přitom už nyní zmiňují problémy s exportem svých výrobků kvůli bezpečnostním opatřením na hranicích. „Řada dodávek se tím zpožďuje, a zákazníci kvůli tomu některé objednávky dokonce i ruší. Situace se navíc každý den mění a je proto těžké na ni efektivně reagovat,“ říká mluvčí Třineckých železáren Petra Macková. Podle největší huti v Česku – ostravské Liberty Steel – přitom oním špuntem nejsou už jen samotné hranice, ale i přístavy, kde chybí dostatek kontejnerů.

Ostravská ocelárna už byla také donucena změnit výrobní režim. Od pondělka se rozhodla výrazně upravit výrobu tak, aby minimalizovala počet přítomných zaměstnanců a kontakt mezi nimi. „V takovém režimu jsme dosud nepracovali. Museli jsme ho ale zavést, abychom zaměstnance ochránili a umožnili jim pracovat bezpečně,“ vysvětluje mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková.

Jakýkoliv odhad dopadů do hospodaření žádná ze zmíněných firem zatím nechce odhadovat, a to z důvodu, že se stále neví, jak dlouho vládní opatření budou zavedena a jak se bude vyvíjet ekonomika.

Současný vývoj je přitom pro celé tuzemské ocelářství o to složitější, že v posledních letech musí čelit kombinaci řady negativních faktorů. Zatímco u jejich výrobků jsou ceny stlačeny na minimum, u surovin je to podle Černé Dvořákové naopak. „Nepomáhá ani obchodní politika Evropské unie, která je vůči třetím zemím příliš liberální,“ míní.

Ocelářská unie ve středu dopisem požádala ministerstvo průmyslu o rychlé přijetí sady opatření, která by českých hutím pomohla překlenout nejtěžší období. „Na stole je několik možností. Například odložení plateb daně z přidané hodnoty nebo státní garance u nově poskytnutých provozních úvěrů,“ vyjmenovává Urban.

Zdroj: e15.cz, https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/ceske-ocelare-cekaji-krusne-casy-uz-v-dubnu-jim-klesne-odbyt-o-tretinu-odhaduje-ocelarska-unie-1367804


Akce týdne 30. 1. - 4. 2. 2023

Hliníkový plech

32 Kč/kg

Výkup kovů nově také v Olešné

Více informací ve zpravodaji


Hledáme další kolegy

Více informací na stránce kariéra
 

Ekologická likvidace vozidel

Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin
   
   
Počet přístupů: 5009962

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2023, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑