Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Česko se topí v plastech. Experti chtějí zálohovat PET lahve.

21.10.2019 08:24

Česko se topí v plastech. Experti chtějí zálohovat PET lahve.

V české přírodě ročně skončí až sto milionů plastových lahví. Jen malou část se pak podaří uklidit a zrecyklovat. Pokud by se plastové lahve zálohovaly, stát by podle ekonomů ročně ušetřil až stovky milionů korun a vratná záloha by lidi motivovala plastové lahve nevyhazovat.

Každou vteřinu se na světě prodá zhruba 20 tisíc plastových lahví. Každou minutu se jich tak do oběhu dostane přes milion. U nás je každoročně v oběhu téměř 60 tisíc tun plastových lahví. Ve žlutých kontejnerech končí ale pouze zhruba 69 % prodaných PET lahví.

Podle ekologů je celý svět zamořený plasty. Přes devět milionů tun každoročně skončí v oceánech. Situaci by mohlo pomoci vyřešit vratné zálohování plastových lahví. Výše zálohy by se podle odborníků měla pohybovat kolem tří korun. "Fungovalo by to tak, že na většině míst, kde si lahve nakoupíte, tak budete mít možnost je vrátit," uvedla ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky Soňa Jonášová.

Až sto milionů kusů PET lahví každý rok skončí v české přírodě. Úklid podle ekonomů zatěžuje státní kasu. "Jestliže by se opravdu zavedlo zálohování lahví, státu by odpadly náklady na úklid, které se mohou pohybovat v nejbližší době v desítkách milionů korun, ale výhledově ve stovkách," tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

Zálohy za PET lahve vybírá už deset evropských zemí - například Německo, Finsko, Švédsko anebo Norsko. Od roku 2022 se připojí i naši slovenští sousedé. Ministerstvo životního prostředí zatím neuvažuje o povinném zavedení záloh. Naopak větší výrobci by je uvítali. V současné době je prý pro ně téměř nemožné se k recyklovanému plastu dostat. Ten tak nemohou znovu na výrobu PET lahví použít.

Zdroj: Kurzy.cz; https://www.kurzy.cz/zpravy/516492-cesko-se-topi-v-plastech-experti-chteji-zalohovat-pet-lahve/


Akce týdne 28. 11. - 3. 12. 2022

Mobilní telefony
až 170 Kč/kg

Výkup kovů nově také v Olešné

Více informací ve zpravodaji


Hledáme další kolegy

Více informací na stránce kariéra
 

Ekologická likvidace vozidel

Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin
   
Počet přístupů: 4923651

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2022, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑