Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Chilský měděný obr ztrácí dech

04.07.2016 14:15

Největší světový měďný důl ztrácí dech. V prvním čtvrtletí letošního roku mu ve srovnání se stejným loňským obdobím kleslo množství vytěženého kovu, tržby i zisk.

Není divu, že na území jihoamerického Chile, největšího světového producenta mědi, se nachází i největší světový měďný důl. Jmenuje se Escondida (na snímku) a je ve společném vlastnictví světových těžařských gigantů BHP Billiton (57,5 %) a Rio Tinto (30 %). Svým majitelům však v poslední době radost nedělá.

Neradostné výsledky

Jak je v poslední době u těžařských firem takřka zvykem, i tento stroj na peníze začal v poslední době silně zadrhávat. Alespoň výsledky prvního letošního čtvrtletí jsou dost neradostní. Množství vytěženého kovu se oproti stejnému loňskému období snížilo ze zhruba 347 tisíc tun na 265,6 tisíc tun (pokles o 23 procent), tržby ze dvou na 1,4 miliardy dolarů a zisk se propadl dokonce o 47 procent na 265 milionů dolarů.

Velký vliv na efektivnost těžby má cena mědí na světových trzích. Přestože v posledních týdnech vzrostla, analytici jsou k dalšímu růstu ceny poměrně skeptičtí. Vede je k tomu zejména pomalejší růst čínské ekonomiky, která spotřebovává 45 procent celkové světové spotřeby tohoto kovu. I podpora růstu ze strany čínské vlády bude zřejmě nižší, než se původně předpokládalo. Cena mědi by se tak mohla pohybovat mezi 2 až 2,1 dolaru za libru kovu.

Sílí i konkurence

Výpadek dolu Escondida má samozřejmě vliv i na ekonomiku Chile a postavení země jako největšího světového těžaře mědi. Země bude muset odolávat konkurenci těžařů z Peru, Číny, Spojených států, Austrálie a rozvíjejících se trhů, jako je například Zambie a Demokratická republika Kongo v Africe. Příkladem je rozšíření projektů Las Bambas a Cerro Verde v Peru.

Zdroj: Mining.com

Zdroj: kitco.cz,http://www.kitco.cz/chilsky-medeny-obr-ztraci-dech/#more-3971


Akce týdne 6. 2. - 11. 2. 2023

Železný šrot nad 6mm, max. 40x40 cm

7 Kč/kg

Výkup kovů nově také v Olešné

Více informací ve zpravodaji


Hledáme další kolegy

Více informací na stránce kariéra
 

Ekologická likvidace vozidel

Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin
   
   
Počet přístupů: 5013031

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2023, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑