EU zvažuje spojení statusu tržní ekonomiky Číně s dohodu o oceli
Evropská unie zvažuje, že spojí udělení statusu tržní ekonomiky Číně s omezením dovozu čínské oceli do EU. S odvoláním na unijního představitele o tom dnes informovala agentura Reuters. Nadměrná produkce oceli je hlavním jablkem sváru a bude předmětem jednání mezi EU a Čínou, které se uskuteční příští týden v Pekingu.
Evropská komise musí do prosince rozhodnout, zda udělí Číně status tržní ekonomiky. Udělení tohoto statusu by omezilo pravomoci EU na uvalení cel na příliš levný dovoz z Číny.
„Vyjednavači zvažují, že spojí rozhodnutí EU o udělení statusu tržní ekonomiky Číně s výraznějším poklesem nadbytečné kapacity čínské oceli,“ řekl zdroj z EU zapojený do jednání. Připustil však, že konečné rozhodnutí o strategii vyjednávání ještě nepadlo. Mluvčí Evropské komise se ke zprávě odmítl vyjádřit.
EU uvalila sankce na dovoz oceli za dumpingové ceny v 36 případech, z toho 16 na produkty z Číny. Nadprodukce čínského ocelářského sektoru podle unijních dokumentů činí 400 milionů tun. To je více než dvojnásobek celkové roční produkce oceli v EU, která činí 170 milionů tun. Většina z tohoto přebytku se vyváží do Evropy.
Jen loni dovoz oceli z Číny vzrostl o 53 procent, uvádí se v předloze zprávy o problémech ocelářského průmyslu EU, který má agentura Reuters k dispozici a který EK plánuje zveřejnit 16. března.
Vyšší nadbytečná kapacita
Čína již v tomto směru určité kroky uskutečnila. Ministr obchodu Kao Chu-čcheng v dopise zaslaném v únoru evropské komisařce pro obchod Cecilii Malmströmové slíbil, že Čína produkci oceli sníží o 100 milionů až 150 milionů tun. „To je příliš málo. I kdyby Čína tento závazek respektovala v plné výši, bude mít stále nadbytečnou kapacitu vyšší, než je celková produkce oceli v EU,“ dodal unijní zdroj.
Země EU tlačí na komisi, aby ochranu před levných dovozem oceli posílila. Ministři z Německa, Británie, Francie a Itálie, tedy čtyř největších ekonomik EU, jsou mezi signatáři únorového společného dopisu vyzývajícího k větší podpoře strádajícího ocelářskému průmyslu.
Od roku 2008 v evropském ocelářském průmyslu zaniklo na 85 tisíc pracovních míst, což je téměř 20 procent všech míst v sektou, uvádí odvětvové sdružení Eurofer. Důvodem tohoto stavu je propad cen v důsledku nadměrné kapacity na nejnižší hodnoty za posledních deset let, dále pokles poptávky a také příliv levného dovozu, převážně pak z Číny.
Zdroj: e15.cz, http://zpravy.e15.cz/zahranicni/ekonomika/eu-zvazuje-spojeni-statusu-trzni-ekonomiky-cine-s-dohodu-o-oceli-1276750
Doplňující obsah
Akce týdne 30. 1. - 4. 2. 2023
Hliníkový plech
32 Kč/kg
Výkup kovů nově také v Olešné
Více informací ve zpravodaji
Hledáme další kolegy
Více informací na stránce kariéra
Ekologická likvidace vozidel
Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.
O společnosti
Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.
Kde nás najdete
![]() |
![]() Jsme ryze česká firma |
![]() Jsme členem Sdružení výkupců druhotných surovin |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
© 2023, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Vytvořila eBRÁNA s.r.o.