Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Komodity a změna v uvažování o životním prostředí

19.01.2021 10:09

Komodity a změna v uvažování o životním prostředí

U komoditních trhů je nutné rozlišovat - další vývoj nelze shrnout do jednoho obrázku. Například některé průmyslové kovy značně ovlivňují problémy na nabídkové straně trhu, u mědi se k tomu přidává silná poptávka z Číny a také dekarbonizace, která zvyšuje zájem o tento kov. Pro Bloomberg Markets to uvedl Francisco Blanch, který stojí v čele komoditního výzkumu v Bank of America Global Research. Jaký je ekonomův výhled pro komoditní trhy?

Blanch očekává růst cen mědi a některých dalších průmyslových kovů, ale „energie jsou ale trochu jiným příběhem“. U ropy totiž stále existují velké volné kapacity, a to by se mělo projevovat i na cenách této komodity. Co ale ovlivňuje celou řadu komodit, je likvidita. Ohledně ropy ekonom dodal, že pro červen letošního roku má u Brentu cíl na 60 dolarech za barel a průměr za celý rok by se podle něj měl pohybovat kolem 50 dolarů za barel. V tuto chvíli je tak ropa „trochu napřed před těmito projekcemi“ a Blanch proto čeká určité oslabení.

Video-odkaz: BofA’s Blanch Sees Copper Breaking Back Above $10,000

U mědi podle ekonoma hraje významnou roli dlouhodobý strukturální příběh související se zmíněnou dekarbonizací – snahami o snížení uhlíkových emisí, rozvojem elektromobility a podobně. BofA přitom počítá s tím, že letošní poptávka po tomto kovu z Číny zůstane silná a později se přidá i Evropa a Spojené státy. Rizikem je zejména horší vývoj v Číně související s pandemií a celkově nenaplnění vakcínového optimismu.

„Covid úplně nezmizí, ale myslím si, že bychom mohli mít dost dobré léto, trend to podle mě naznačuje,“ zmínil ekonom v souvislosti s pandemickými riziky a jejich dopadem na ekonomiku. Z hliníku Blanch není tak nadšený jako z mědi, protože této komodity je k dispozici větší množství, je jednodušší ji zpracovat a do tohoto segmentu trhu se tak již přesunuly velké kapacity. Na rozdíl od mědi, jejíž ložiska jsou navíc koncentrována zejména v Chile a Peru, a mimo jiné s ní tak souvisí větší těžební rizika.

Změna v uvažování o životním prostředí

Především měď, ale i řadu dalších komodit by tedy mohla ovlivnit environmentální politika nové americké vlády. Na Bloomberg Markets hovořila i Gina McCarthy, která je přezdívána „klimatickou carevnou“, protože má mít v Bidenově administrativě na starosti právě politiku spojenou se změnami klimatu. Podle ní vláda přinese změny v energetice, Biden přinese změny v emisních standardech u aut a „změní dynamiku toho, jak Američané uvažují o přírodním prostředí“.

McCarthy zmínila, že Trumpova vláda se snažila o návrat uhlí, ale podle ní šlo o marnou snahu, protože tento zdroj energie již není konkurenceschopný. Ohledně ropných firem pak tvrdila, že sektor alternativních energií již zaměstnává třikrát více lidí než těžba a zpracování ropy. Což je relevantní pro státy, kde těžba ropy hraje významnou roli na trhu práce – i ty mohou přejít na alternativy a neztratit zaměstnanost.

Video-odkaz: Incoming Climate Czar McCarthy Says Climate Change is also a Public Health Crisis

EU podle „carevny“ již plánuje investice související se změnou klimatu v rozsahu 0,5 bilionu dolarů, Spojené státy to zatím na této rovině „nemyslely vážně“. A je nutné přestat mylně opakovat, že pokud má být silná ekonomika, je potřeba riskovat na straně životního prostředí.

Zdroj: patria.cz, https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4586500/komodity-a-zmena-v-uvazovani-o-zivotnim-prostredi.html


Akce týdne 28. 11. - 3. 12. 2022

Mobilní telefony
až 170 Kč/kg

Výkup kovů nově také v Olešné

Více informací ve zpravodaji


Hledáme další kolegy

Více informací na stránce kariéra
 

Ekologická likvidace vozidel

Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin
   
Počet přístupů: 4923625

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2022, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑