Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Miliardy v plastech: vývoz odpadů z Česka prudce roste

15.07.2014 12:04

Nejsou jenom auta. Česko má nový exportní šlágr. Plastový odpad. Za posledních pět let se jeho vývoz téměř ztrojnásobil.

Zatímco v roce 2009 se ho vyváželo v celkové hodnotě přes 520 milionů korun, loni už šlo o částku dosahující téměř 1,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Navíc i letos mají vývozci této suroviny dobře nakročeno: jenom do konce května se z Česka vyvezl plastový odpad za bezmála půl miliardy korun.

Na první pohled možná neatraktivnímu byznysu nahrává to, že v Česku stoupá množství vytříděného odpadu a zároveň roste globální poptávka. Podobně jako ostatní obory i tento zasáhla před pěti lety hospodářská krize. "V posledních dvou až třech letech se však situace opět postupně zlepšuje," potvrzuje výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka.

Nejvíc se z tuzemska vyváží zpracovaný plastový odpad například v podobě granulátu do okolních zemí. Na prvním místě je Německo, kde velké poptávce nahrává silný automobilový průmysl. Právě v něm se totiž zrecyklované plasty používají nejvíc. I tady poptávka v poslední době rychle roste. Loni české firmy vyvezly do Německa odpady za 439 milionů korun, o pět let dříve to bylo jen 160 milionů.

Slovensko a Polsko, které jsou na druhé a třetí příčce cílových zemí, následuje jen s malým odstupem Čína, kam se vyveze zhruba třetina toho, co do Německa.

I když je zpracovaný plastový odpad velmi levný, jeho přeprava do daleké Číny se i tak vyplatí. Umožňují to velmi nízké přepravní náklady. Firmy totiž potřebují kontejnery hlavně na trasu z Číny do Evropy, na zpáteční cestě je proto velká část z nich prázdná. A díky tomu se vyplatí vyvážet i relativně levné zboží.

Cena se přitom velmi liší podle kvality a druhu plastových odpadů a pohybuje se mezi 500 až zhruba 21 tisíci korun za tunu. "Po zboží z automobilového průmyslu patří právě plastové odpady k nejčastějšímu zboží, které do Číny vozíme," potvrzuje k tomu spolumajitel logistické společnosti Spedica Martin Feifrlík.

Čína se ovšem snaží zbavit nálepky "odpadiště světa" a dovoz reguluje. Nejspíš tak poroste vývoz do dalších asijských zemí. "Globální poptávka po recyklovaném plastu se v následujících osmi letech ztrojnásobí," myslí si Aleš Červinka z kanceláře CzechTrade v Šanghaji. Český export plastových odpadů by tak mohl dále slibně růst.

1,4 mld. hodnota, za kterou se loni vyvezl plastový odpad z Česka. Nejsilnějším trhem, kam se vyváží, je Německo.

AUTOR: Pavla Francová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj článku: http://www.enviweb.cz/clanek/recykl/100095/miliardy-v-plastech-vyvoz-odpadu-z-ceska-prudce-roste


Akce týdne 23. 4. - 27. 4. 2019

Olovo - trubky, kus, mašle
 

38 Kč/kg

Ve středu 1. 5. 2019 máme OTEVŘENO

Vážení zákazníci, dne 1. května 2019 máme na všech našich provozovnách OTEVŘENO dle běžné otevírací doby.

Hledáme další kolegy

Dne 5. 3. 2019 jsme rozšířili nabídku pracovních míst. Více informací naleznete na stránce Kariéra.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory, papír a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin

Projekt On-line propojení pracovišť firmy Barko, s.r.o. je spolufinancován evropským
fondem pro regionální rozvoj a ministerstvem průmyslu a obchodu.
Počet přístupů: 3009699

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2019, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑