Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Miliardy v plastech: vývoz odpadů z Česka prudce roste

15.07.2014 12:04

Nejsou jenom auta. Česko má nový exportní šlágr. Plastový odpad. Za posledních pět let se jeho vývoz téměř ztrojnásobil.

Zatímco v roce 2009 se ho vyváželo v celkové hodnotě přes 520 milionů korun, loni už šlo o částku dosahující téměř 1,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Navíc i letos mají vývozci této suroviny dobře nakročeno: jenom do konce května se z Česka vyvezl plastový odpad za bezmála půl miliardy korun.

Na první pohled možná neatraktivnímu byznysu nahrává to, že v Česku stoupá množství vytříděného odpadu a zároveň roste globální poptávka. Podobně jako ostatní obory i tento zasáhla před pěti lety hospodářská krize. "V posledních dvou až třech letech se však situace opět postupně zlepšuje," potvrzuje výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka.

Nejvíc se z tuzemska vyváží zpracovaný plastový odpad například v podobě granulátu do okolních zemí. Na prvním místě je Německo, kde velké poptávce nahrává silný automobilový průmysl. Právě v něm se totiž zrecyklované plasty používají nejvíc. I tady poptávka v poslední době rychle roste. Loni české firmy vyvezly do Německa odpady za 439 milionů korun, o pět let dříve to bylo jen 160 milionů.

Slovensko a Polsko, které jsou na druhé a třetí příčce cílových zemí, následuje jen s malým odstupem Čína, kam se vyveze zhruba třetina toho, co do Německa.

I když je zpracovaný plastový odpad velmi levný, jeho přeprava do daleké Číny se i tak vyplatí. Umožňují to velmi nízké přepravní náklady. Firmy totiž potřebují kontejnery hlavně na trasu z Číny do Evropy, na zpáteční cestě je proto velká část z nich prázdná. A díky tomu se vyplatí vyvážet i relativně levné zboží.

Cena se přitom velmi liší podle kvality a druhu plastových odpadů a pohybuje se mezi 500 až zhruba 21 tisíci korun za tunu. "Po zboží z automobilového průmyslu patří právě plastové odpady k nejčastějšímu zboží, které do Číny vozíme," potvrzuje k tomu spolumajitel logistické společnosti Spedica Martin Feifrlík.

Čína se ovšem snaží zbavit nálepky "odpadiště světa" a dovoz reguluje. Nejspíš tak poroste vývoz do dalších asijských zemí. "Globální poptávka po recyklovaném plastu se v následujících osmi letech ztrojnásobí," myslí si Aleš Červinka z kanceláře CzechTrade v Šanghaji. Český export plastových odpadů by tak mohl dále slibně růst.

1,4 mld. hodnota, za kterou se loni vyvezl plastový odpad z Česka. Nejsilnějším trhem, kam se vyváží, je Německo.

AUTOR: Pavla Francová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj článku: http://www.enviweb.cz/clanek/recykl/100095/miliardy-v-plastech-vyvoz-odpadu-z-ceska-prudce-roste


Akce týdne 28. 11. - 3. 12. 2022

Mobilní telefony
až 170 Kč/kg

Výkup kovů nově také v Olešné

Více informací ve zpravodaji


Hledáme další kolegy

Více informací na stránce kariéra
 

Ekologická likvidace vozidel

Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin
   
Počet přístupů: 4923788

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2022, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑