Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Nezájem čínských odběratelů sráží ceny palladia a platiny

27.03.2015 08:06

Klesající dovoz platiny a palladia do Číny tlačí cenu těchto kovů dolů. Tyto komodity trpí skutečností, že plán čínské vlády na posun tamní ekonomiky ke spotřebě se nenaplňuje. Dovoz platiny do Číny se podle zprávy banky HSBC v únoru meziročně propadl o 56 procent na necelé tři tuny. To je nejhorší výsledek od krizového roku 2009. Palladiu se nevedlo o moc lépe, když jeho dovoz do druhé největší ekonomiky světa v únoru spadl o 54 procent.

Platinové šperky jsou v Číně velmi populární, především jako svatební prsteny. Podle statistik Světového výboru pro platinu (WPIC) se v Číně prodá 60 procent celosvětové produkce platinových šperků.

Cena platiny se tento měsíc propadla na pětileté minimum 1087 dolarů za troyskou unci a včera se kov obchodoval na úrovni 1154 dolarů. Platina je již levnější než zlato, které se obchoduje nad 1200 dolary za troyskou unci. Za poslední rok ceny platiny klesly o více než pětinu. Palladium o stejné váze se nyní prodává za 771 dolarů. Oproti loňskému létu je o deset procent levnější.

Únorový pokles mnozí analytici vysvětlovali oslavami nového čínského roku. Analytici společnosti Macquarie si ale všimli, že pokles dovozu platiny do Číny v prvních dvou měsících dosáhl 38 procent. „To je největší dvouměsíční pokles za téměř pět let,“ poznamenali analytici ve zprávě. Cena palladia klesá navzdory rostoucím prodejům automobilů s benzinovými motory, jejichž katalyzátory palladium využívají. Právě o očekávané zdvojnásobení počtu automobilů v Číně během dalších pěti let se opírá analýza banky Barclays, podle níž potřeba nových katalyzátorů zabrání dalšímu pádu ceny palladia.

Indové přecházejí na platinu

Pád ceny troyské unce platiny pod cenu stejného množství zlata způsobil v Indii, která je největším světovým trhem zlatých šperků, přesun zájmu spotřebitelů od zlatých šperků k platinovým. Indická média informují o nárůstu poptávky o 40 až 50 procent v prvních měsících letošního roku. Tento trend má ještě zesílit, až v dubnu odstartuje tradiční indická svatební sezona. Mladí Indové prý již nyní vnímají platinu jako kov příští generace.

Zdroj: zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/nezajem-cinskych-odberatelu-srazi-ceny-palladia-a-platiny-1175342


Akce týdne 28. 11. - 3. 12. 2022

Mobilní telefony
až 170 Kč/kg

Výkup kovů nově také v Olešné

Více informací ve zpravodaji


Hledáme další kolegy

Více informací na stránce kariéra
 

Ekologická likvidace vozidel

Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin
   
Počet přístupů: 4923747

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2022, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑