Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Oblíbená komodita Goldmanů šla na dračku, a nemusí to být konec

09.09.2020 06:44

Oblíbená komodita Goldmanů šla na dračku, a nemusí to být konec

Ceny mědi zažily od březnového pádu pozoruhodný návrat na výsluní. Minulý týden si sáhly na dvouletá maxima a Goldman Sachs se domnívá, že rally by mohla ještě pokračovat. O mědi se často hovoří jako o barometru pro světovou ekonomiku.

Z 2,1195 USD za libru, kam se spotová cena dostala na New York Mercantile Exchange 23. března, se minulý pátek vyhoupla na 2,9580 USD za libru. Od ledna je zatím vyšší o zhruba 5,9 % a za čtvrtletí o 9 %. A rally pokračuje i tento týden, na londýnské The London Metals Exchange se rudý kov včera pohyboval nejvýše od června 2018, když se tu cena vyhoupla až na 6790,50 USD za tunu, napsal web australianmining.com.au.

Historický vývoj cen mědi na LME (od 2. ledna 2018): Zobrazit graf

„Jakkoli to kontrastuje se zhruba 5% průměrný poklesem cen akcií Velké čtyřky diverzifikovaných těžařů (Anglo, BHP, Glencore, Rio Tinto), vnímáme díky globálnímu hospodářskému zotavování v čele s Čínou sektor nadále optimisticky,“ napsali v pátek analytici kovů a těžebního sektoru v Goldman Sachs.

Optimismus vidí zčásti v zotavování v automobilovém sektoru a v odvětví přístrojů, ale také v nadále silnému čínskému trhu s nemovitostmi. Směrem do budoucna by měď měly podepírat i slabší dolar a rychlejší globální inflační očekávání.

Měď tak na základě cyklické i strukturální podpory a pokračujících potíží s dodávkami zůstává „oblíbenou“ komoditou Goldmanů. Glencore a BHP jsou pak firmami, které by z rostoucích cen mědi mohl profitovat nejvíce, domnívá se také banka.

„Naše stanovisko je i nadále takové, že měď může zůstat silnější, neboť poptávka po čínských realitách zůstává na zvýšených úrovních a nabídková strana se nadále potýká s účinky Covid-19,“ napsali také analytici.

Pokud jde o nabídkovou stranu, té se rovněž v pátek věnovala Bank of America. Dodávky ze strany dolů na měď jsou v útlumu, naopak nabídka na straně rafinerií se zvedla. Tento rozdíl není podle BofA udržitelný, protože mezi oběma stranami existuje tradičně kauzální vztah. Dolům ale teď hrozí nedostatek personálu.

„I když produkce by se příští rok měla zotavit, nadále se obáváme, že nečekané ztráty se mohou zvýšit, neboť těžaři, především v Chile, měli v posledních měsících na pracovištích jenom nezbytný personál,“ napsali také v BofA.

Zdroj: patria.cz, https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4489822/oblibena-komodita-goldmanu-sla-na-dracku-a-nemusi-to-byt-konec.html


Akce týdne 30. 1. - 4. 2. 2023

Hliníkový plech

32 Kč/kg

Výkup kovů nově také v Olešné

Více informací ve zpravodaji


Hledáme další kolegy

Více informací na stránce kariéra
 

Ekologická likvidace vozidel

Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin
   
   
Počet přístupů: 5009962

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2023, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑