Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Palládium nejziskovějším kovem

26.02.2019 11:47

Palládium nejziskovějším kovem

Přestože dlouhá léta drželo zlato vedoucí pozici mezi drahými kovy, prvenství mu koncem roku 2018 po dlouhých 16 letech vyfouklo palladium. Přestože jeho cena následně opět klesla, bílý kov si své místo na výsluní vybojoval zpět a pevně se ho drží. Svědčí o tom i fakt, že cena palladia se během uplynulé středy vyšplhala nad hodnotu 1500 USD za unci, což je historicky nejvyšší hodnota této komodity. Od začátku roku 2019 to představuje nárůst kolem 19 procent, což je nejvíce z drahých kovů.

Pro srovnání, zlato si od ledna připsalo pouze okolo 5 procent a v polovině minulého týdne se pohybovalo na ceně nad 1340 USD za unci, kam se vyšplhalo také díky poklesu amerického dolaru před minulý zasedání Fedu. To zlevnilo kov i pro neamerických investory, jejichž zájem o něj vzrostl. V druhé polovině týdne však hodnota opět mírně klesla a nacházela se na úrovni kolem 1330 USD za unci.

Náskok v ceně, který palladium před žlutým kovem během prvních týdnů roku získalo, tak představuje více než 160 USD a momentální vývoj na trhu nenasvědčuje tomu, že by sesazený král drahých kovů dokázal tento rozdíl v nejbližším období ztlumit.

Za novým vrcholem, kterého se palladiu podařilo dosáhnout, stojí zejména obavy o dodávky komodity na trh. Růst ceny ve velkém podporuje zvyšující se poptávka ze segmentu automotive, kde se kov využívá jako důležitý prvek pro kontrolu míry znečištění v katalyzátorech u benzínových vozidel. Jelikož nároky na ekologickou dopravu se poslední roky neustále zvyšují a dieselovým motorům pomalu zvoní umíráček, potřeba palladia na výrobu se zvyšuje. Poptávka tak roste a převažuje nad dodávkami.

Přestože se produkce mírně zvyšuje, její růst je minimální ve srovnání s růstem poptávky, který by se podle odhadů konzultační firmy Metal Focus mohl v roce 2018 vyšplhat na neuvěřitelných 8,5 milionu uncí. Mezi největší producenty patří Rusko, Jižní Afrika, Kanada, USA a Zimbabwe. Podle dostupných údajů se od roku 2012 do roku 2017 například v Africe zvýšila produkce o 4 metrické tuny na 78 metrických tun ročně. Naopak produkce v Rusku za stejné období o metrickou tunu klesla na 81 metrických tun v roce 2017.

V důsledku rostoucí poptávky za poslední dva roky palladium svou cenu zdvojnásobilo. Zatímco ještě koncem února 2017 se jeho hodnota nacházela na úrovni kolem 740 USD za unci, během pátečního obchodního dne to bylo 1489 USD za unci, což znamená nárůst o 101 procent.

Exponenciální růst ceny palladia na kapitálových trzích však může podle xPartners předznamenávat i otočení trendu do červených čísel, protože automobilový segment momentálně čelí ve světě poklesu a budoucnost nahrává do karet elektromobilem.

Zdroj: Kurzy.cz; https://www.kurzy.cz/zpravy/484513-palladium-nejziskovejsim-kovem/


Akce týdne 28. 11. - 3. 12. 2022

Mobilní telefony
až 170 Kč/kg

Výkup kovů nově také v Olešné

Více informací ve zpravodaji


Hledáme další kolegy

Více informací na stránce kariéra
 

Ekologická likvidace vozidel

Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin
   
Počet přístupů: 4923773

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2022, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑