Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Proč Čína ovlivňuje ceny kovů

10.09.2015 10:00

Pád cen průmyslových kovů je spojován s vývojem čínské ekonomiky. Proč tomu tak je?

Světové trhy zaznamenávají už řadu měsíců výrazný pokles ceny nejen drahých, ale i všech průmyslových kovů. Za jeden z hlavních důvodů je pokládán vývoj čínské ekonomiky. Proč tomu tak je?

Čínská ekonomika je jako celek druhou největší ekonomikou světa. I když při použití objektivnějšího ukazatale (HDP na osobu) se pohybuje výrazně i za Českou republikou. Ale vzhledem ke své celkové velikosti je čínská ekonomika jedním z rozhodujících hráčů světového obchodu.

Jako rozvojová ekonomika rostla i ta čínská radu let ve dvojciferných číslech. První známky, že tomu tak nebude navždy, se objevovaly už loni. A letos se čínský růst výrazně zpomalil. Pády akcií na šanghajské burze v posledních týdnech také ukázaly, že i v čínské ekonomice je nemálo problémů. Zejména obrovná zadluženost čínských firem.

Zpomalování růstu čínské ekonomiky má tvrdé dopady i na ceny průmyslových kovů. Je třeba si uvědomit, že Čína sama spotřebovává přes 45 procent světové produkce mědi, niklu, hliníku, zinku, cínu, oceli. Z přímo strategických surovin pak Čína spotřebovává 12 procent světové produkce ropy.

Ale zůstaňme u průmyslových kovů. Tím, že čínská ekonomika ve svém růstu zpomaluje, spotřebovává méně průmyslových kovů. Protože velkou většinu těchto kovů dováží, hromadí se na světových trzích zásoby a následkem toho klesá cena. Neboť těžaři počítali s dalším výrazným růstem čínské poptávky a tomu přizpůsobili těžbu. Pokles cen je navíc dále nutí těžbu zvyšovat, takže přebytek zásob narůstá a tím cena dále klesá, neboť těžaři chtějí udržet své zisky. Je to situace dost podobná trhu s ropou.

Pokles cen průmyslových kovů v důsledku nižší čínské poptávky tak na jedné straně vyhovuje dalším spotřebitelům kovů, kteří mohou takto šetřit náklady, na druhé straně však působí velké problémy řadě zemí, jejichž ekonomiky jsou na těžbě a vývozu těchto průmyslových kovů závislé.

Zdroj: kitco.cz, http://www.kitco.cz/proc-cina-ovlivnuje-ceny-kovu/


Akce týdne 30. 1. - 4. 2. 2023

Hliníkový plech

32 Kč/kg

Výkup kovů nově také v Olešné

Více informací ve zpravodaji


Hledáme další kolegy

Více informací na stránce kariéra
 

Ekologická likvidace vozidel

Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin
   
   
Počet přístupů: 5010763

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2023, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑