Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Sledování autovraků bude stát další miliony

02.02.2016 11:53

Další „povedená“ IT zakázka se dostává na světlo. Sledování autovraků se prodraží.

Ministerstvo životního prostředí, které mj. spravuje systém pro kontrolu nakládání s autovraky přiznává, že ač za jeho vývoj a implementaci zaplatilo miliony korun, nemá k němu autorská práva. Zařazuje se tak po bok desítek státních počítačových systémů, za něž sice stát platí, ale nepatří mu data v něm uchovávaná.

Od roku 2018 by měl platit nový zákon o odpadech a nahradit tak stávající, jehož kostra začala platit v roce 2011 a od té doby byl mnohokrát novelizován. Návrh novely, která je v mezirezortním připomínkovém řízení je velmi obsáhlý a proto z něj citujeme jednotlivé části. Při pročítání podkladů k zákonu nás zaujala problematika nakládání s autovraky a také s díly z likvidovaných vozidel. „Současný systém umožňuje sledování přijímaných vozidel s ukončenou životností do systému, ale již neumožňuje sledovat jejich další pohyb v rámci zařízení (na likvidaci odpadů –pozn. red.). Dále není umožněno sledování toků odpadů vzniklých při zpracování vozidel s ukončenou životností a tím sledování cílů recyklace, které nařizuje směrnice 2000/53/ES. Z důvodu možných daňových úniků, obchodu s odcizenými vozidly a také s náhradními díly z těchto vozidel je nutné zavést informační systém sledování dílů k opětovnému použití. Toto by měl mimo jiné zajistit informační systém na sledování toku vybraných vozidel,“ píší na úvod kapitoly odborníci z ministerstva životního prostředí a upozorňují na skutečnost, že pokud se stávající situace nezlepší, lze očekávat sankce ze strany Evropské komise.


Zdroj: http://img3.kurzy.cz/zpravy/obrazky/35/394235-sledovani-autovraku-bude-stat-dalsi-miliony/vraky.png

Ministerstvo životního prostředí přiznává, že se buď budou muset investovat další prostředky do stávajícího systému, jenž by zlepšil dohled nad nakládáním s odpady z motorových vozidel, nebo bude muset vypsat nové výběrové řízení. „Nabízí se tyto dvě možnosti:

Rozšíření současného informačního systému MA ISOH společností INISOFT s.r.o. Náklady jsou odhadnuty částku cca 6–8,5 mil. Kč (včetně DPH), autorská práva, zdrojová data a dokumentace budou nadále v majetku dodavatele.
Kompletně nový systém – výběrové řízení. Předpokládáme, že cena by neměla přesáhnout částku cca 14 mil. Kč, autorská práva, zdrojová data a dokumentace budou v majetku ministerstva a při každé požadované větší změně bude možné dodavatele vybrat na základě výběrového řízení a tím snížit náklady v budoucnu,“ píší úředníci ministerstva životního prostředí.

Zajímavé přitom je, že za vytvoření systému MA ISOH v roce 2008, následný vývoj v letech 2009–2014, na údržbu systému a veškerou jeho systémovou a uživatelskou podporu (hot-line, školení, datová správa) včetně aktualizací freeware Autovraky bylo doposud vynaloženo 6 mil. Kč z finančních prostředků ministerstva. Čili celková částka by také přesáhla avizovaných 14 milionů korun jako je odhadováno u druhé varianty.

Vzhledem k tomu, že do systému přistupuje na pět stovek subjektů, které mají co do činění s likvidací autovlaků, je otázkou, kolik by zavedení nového systému reálně stálo. Zarážející je však skutečnost, že stejně jako v řadě jiných státních IT zakázek nikdo z MŽP v roce 2008 nepožadoval, aby ministerstvo bylo majitelem dat, kterými je systém plněn.

Jiří Reichl

Zdroj: kurzy.cz, http://www.kurzy.cz/zpravy/394235-sledovani-autovraku-bude-stat-dalsi-miliony/


Akce týdne 12.11. - 17.11. 2018

Autobaterie, olověné akumulátory, gelové baterie

16 Kč/kg

17. listopadu je otevřeno

Vážení zákazníci, v den státního svátku, 17. listopadu 2018 je na všech našich provozovnách otevřeno dle běžné sobotní otevírací doby.

Hledáme další kolegy

Více informací naleznete na stránce kariéra.

Ekologická likvidace autovraků

Provádíme ekologickou likvidaci autovraků. Vystavíme doklad nutný k vyřazení vozidla z registru vozidel. Za kompletní autovrak při vlastní dopravě na provozovnu vyplatíme 1 200 Kč. Doklad vystavujeme od pondělí do pátku, každý den od 7.00 do 15.30. Více informací je dostupných na stránce Výkup autovraků.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory, papír a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin

Projekt On-line propojení pracovišť firmy Barko, s.r.o. je spolufinancován evropským
fondem pro regionální rozvoj a ministerstvem průmyslu a obchodu.
Počet přístupů: 2854808

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2018, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑