Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Sledování autovraků bude stát další miliony

02.02.2016 11:53

Další „povedená“ IT zakázka se dostává na světlo. Sledování autovraků se prodraží.

Ministerstvo životního prostředí, které mj. spravuje systém pro kontrolu nakládání s autovraky přiznává, že ač za jeho vývoj a implementaci zaplatilo miliony korun, nemá k němu autorská práva. Zařazuje se tak po bok desítek státních počítačových systémů, za něž sice stát platí, ale nepatří mu data v něm uchovávaná.

Od roku 2018 by měl platit nový zákon o odpadech a nahradit tak stávající, jehož kostra začala platit v roce 2011 a od té doby byl mnohokrát novelizován. Návrh novely, která je v mezirezortním připomínkovém řízení je velmi obsáhlý a proto z něj citujeme jednotlivé části. Při pročítání podkladů k zákonu nás zaujala problematika nakládání s autovraky a také s díly z likvidovaných vozidel. „Současný systém umožňuje sledování přijímaných vozidel s ukončenou životností do systému, ale již neumožňuje sledovat jejich další pohyb v rámci zařízení (na likvidaci odpadů –pozn. red.). Dále není umožněno sledování toků odpadů vzniklých při zpracování vozidel s ukončenou životností a tím sledování cílů recyklace, které nařizuje směrnice 2000/53/ES. Z důvodu možných daňových úniků, obchodu s odcizenými vozidly a také s náhradními díly z těchto vozidel je nutné zavést informační systém sledování dílů k opětovnému použití. Toto by měl mimo jiné zajistit informační systém na sledování toku vybraných vozidel,“ píší na úvod kapitoly odborníci z ministerstva životního prostředí a upozorňují na skutečnost, že pokud se stávající situace nezlepší, lze očekávat sankce ze strany Evropské komise.


Zdroj: http://img3.kurzy.cz/zpravy/obrazky/35/394235-sledovani-autovraku-bude-stat-dalsi-miliony/vraky.png

Ministerstvo životního prostředí přiznává, že se buď budou muset investovat další prostředky do stávajícího systému, jenž by zlepšil dohled nad nakládáním s odpady z motorových vozidel, nebo bude muset vypsat nové výběrové řízení. „Nabízí se tyto dvě možnosti:

Rozšíření současného informačního systému MA ISOH společností INISOFT s.r.o. Náklady jsou odhadnuty částku cca 6–8,5 mil. Kč (včetně DPH), autorská práva, zdrojová data a dokumentace budou nadále v majetku dodavatele.
Kompletně nový systém – výběrové řízení. Předpokládáme, že cena by neměla přesáhnout částku cca 14 mil. Kč, autorská práva, zdrojová data a dokumentace budou v majetku ministerstva a při každé požadované větší změně bude možné dodavatele vybrat na základě výběrového řízení a tím snížit náklady v budoucnu,“ píší úředníci ministerstva životního prostředí.

Zajímavé přitom je, že za vytvoření systému MA ISOH v roce 2008, následný vývoj v letech 2009–2014, na údržbu systému a veškerou jeho systémovou a uživatelskou podporu (hot-line, školení, datová správa) včetně aktualizací freeware Autovraky bylo doposud vynaloženo 6 mil. Kč z finančních prostředků ministerstva. Čili celková částka by také přesáhla avizovaných 14 milionů korun jako je odhadováno u druhé varianty.

Vzhledem k tomu, že do systému přistupuje na pět stovek subjektů, které mají co do činění s likvidací autovlaků, je otázkou, kolik by zavedení nového systému reálně stálo. Zarážející je však skutečnost, že stejně jako v řadě jiných státních IT zakázek nikdo z MŽP v roce 2008 nepožadoval, aby ministerstvo bylo majitelem dat, kterými je systém plněn.

Jiří Reichl

Zdroj: kurzy.cz, http://www.kurzy.cz/zpravy/394235-sledovani-autovraku-bude-stat-dalsi-miliony/


Akce týdne 6. 2. - 11. 2. 2023

Železný šrot nad 6mm, max. 40x40 cm

7 Kč/kg

Výkup kovů nově také v Olešné

Více informací ve zpravodaji


Hledáme další kolegy

Více informací na stránce kariéra
 

Ekologická likvidace vozidel

Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin
   
   
Počet přístupů: 5012940

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2023, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑