Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Stříbru nové posílení zlata prospěje

27.03.2020 07:19

Stříbru nové posílení zlata prospěje

Poté, co americký Federální rezervní systém v pondělí nasadil nejtěžší kalibr opatření a oznámil v podstatě neomezené QE, zlato i stříbro výrazně posílily. Připomínalo to opatření z března roku 2009, které odstartovalo výrazné posilování drahých kovů po několik následujících let. Vzhledem k historické láci stříbra, jak vůči dolaru, tak zejména vůči zlatu, vidíme potenciál pro výrazné zotavení.

Graf vývoje

Globální šíření koronaviru se v nadcházejících čtvrtletích negativně podepíše na globálním růstu. Byli jsme již svědky toho, jak v reakci na současný vývoj utrpěly procyklické komodity velkou ránu. Týká se to zejména ropy. Zatímco průmyslové kovy se propadly na úroveň zaznamenanou naposledy v roce 2016. Největší obětí však bylo stříbro, které odvozuje polovinu poptávky od investorů a druhou od svého průmyslového využití.

Ve stínu zlata

Stříbro patří mezi ušlechtilé kovy a má tendenci následovat zlato mnohem těsněji než ostatní kovy. V posledních týdnech se však propadlo skoro o 40 %, přičemž poměr zlato-stříbro vystřelil až na 127 uncí stříbra za unci zlata. To je zhruba 70 % nad průměrným poměrem, který si tyto kovy držely v posledních pěti letech a který činí 77 uncí za unci zlata.

Stříbro má tendenci chovat se jako zlato s vysokou hodnotou beta, což znamená, že rychleji posiluje, ale také se rychleji propadá. Kombinace obav z recese a nedávného fenoménu honby za hotovostí přispěla k tomu, že se stříbro ocitlo za hranou propasti. Jakmile se téměř dvacetiletý vzestupný trend trvající od roku 2002 přerušil, otevřela se stavidla a stříbro se náhle stalo obětí dalšího problému, k němuž může dojít, když se trhy vymknou kontrole. Konkrétně jde o nedostatek likvidity, který může být jedním z důvodů, proč byl nedávný výprodej platiny a palladia nakonec tak agresivní.

Co nám zůstalo, je kov, který se stal podobně jako norská koruna symbolem extrémní averze vůči riziku, která je v současnosti na trzích tak rozšířená. Níže uvedený graf ukazuje pozoruhodně podobné chování těchto dvou nesouvisejících trhů ve srovnání s jejich protějšky – zlatem a eurem.

Spekulanti či hedgové fondy, jak se jim obvykle říká, zareagovali na zhoršení výhledů zkrouhnutím svých čistých dlouhých pozic v oblasti futures na stříbro na COMEXu o dvě třetiny. Dlouhodobější investoři, kteří pracují s ETF, využili nejnovějšího propadu k tomu, aby zvýšili své zásoby na 19 372 tun, což je čtyřměsíční maximum.

Výhledy zlata vypadají podle nás příznivě. Stříbro se těží většinou jako vedlejší produkt jiných významných kovů, jako jsou zinek, olovo, měď a zlato. Jen asi 30 % vytěženého zlata pochází ve skutečnosti z čistě stříbrných dolů. Vedlejším účinkem 20% propadu indexu London Metals Index LME, k němuž došlo od ledna, a současných vyhlídek na další recesi může být krize nabídky stříbra, jakmile se zpomalí jeho produkce.

Dobré vyhlídky

Do budoucna bude průmyslová poptávka po stříbře čím dál více záviset na odvětvích spojených s alternativními zdroji energie, zejména vzhledem k jeho stále častějšímu využití ve fotovoltaických solárních článcích. Kromě toho je stříbro také nejlepším přirozeným vodičem elektřiny a tepla. Má široké využití v elektronice, bateriích, LED čipech, polovodičích a elektromobilech.
Jakmile se začne svět vracet do normálu, budou investoři znovu řešit relativní hodnotu a na základě našich předpokladů ohledně možného zpomalení produkce a zvýšeného diskontu stříbra vůči zlatu se staneme svědky jeho nového vzestupu.

O autorovi:

Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.
Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph. Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů.
Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě. Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.

Zdroj: zlato.kurzy.cz, https://zlato.kurzy.cz/zpravy/536716-stribru-nove-posileni-zlata-prospeje/


Akce týdne 6. 2. - 11. 2. 2023

Železný šrot nad 6mm, max. 40x40 cm

7 Kč/kg

Výkup kovů nově také v Olešné

Více informací ve zpravodaji


Hledáme další kolegy

Více informací na stránce kariéra
 

Ekologická likvidace vozidel

Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin
   
   
Počet přístupů: 5013028

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2023, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑