Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Třídíme zodpovědně a s rozumem: kam s polystyrenem, olejem nebo tonery?

12.06.2018 15:49

Kam vyhodit.. polystyren, olej nebo tonery?

Je dobře, že začínáme přemýšlet nad odpadem. Děsivé záběry z mořských oblastí i plnící se skládky nás musí probrat k akci. Proto je ale také užitečné vědět, kam vyhodit polystyren, žárovku, kam vylít olej po smažení i jak zlikvidovat další odpad, který vytváříme u sebe doma i ve firmách.  

Vše má svá pravidla. I to, kam vyhazovat odpad. I přesto děláme často chyby a házíme odpad tam, kam nepatří. Jeho správné šetrné zpracování je pak obtížné nebo rovnou nemožné. Netápejte a podívejte se s námi na ty nejběžnější.  

Kam vyhodit polystyren

Čistý obalový polystyren (například od spotřebičů) třídíme do žlutého kontejneru na plast. Stavební polystyren (jako izolační) patří do sběrného dvora.

Kam vyhodit žárovku 

Na zpětný odběr vysloužilých světelných zdrojů, jako jsou žárovky nebo úsporky a zářivky, slouží speciální nádoby. Najdete je na obecním úřadě, v elektro prodejnách a ve sběrných dvorech.  

Kam se starými knihami 

Pokud jsou staré knihy v pořádku, samozřejmě je můžete zkusit udat v antikvariátu. Když jde o knihy, které neudáte ani prodejem, ani v antikvariátu, je čas je vytřídit. Vnitřek je samozřejmě z papíru.  

Mívají ale také tvrdé laminované přebaly, které jsou ošetřené, a tak je není možné vyhodit do modrého kontejneru na papír. Desky knih vytrhněte a dejte je do směsného odpadu. Knihy s měkkým přebalem můžete do modrého kontejneru vyhodit rovnou celé.

Kam patří krabice od mléka a džusů 

Nápojové kartony třiďte podle pravidel města, ve kterém bydlíte. Někde patří nápojové krabice do modrého, jinde do žlutého kontejneru. A jinde je na ně zase speciální oranžový kontejner.

Třídíme zodpovědně a s rozumem: kam s polystyrenem, olejem nebo tonery?

Kam vyhodit toner do tiskárny 

Dosloužil-li toner na vaší tiskárně, neházejte jej do běžného odpadu. A nepatří ani do kontejnerů na elektroodpad (až na některé výjimky). Je možné je donést do sběrného dvora, nechat renovovat nebo najít firmu, která se zabývá výkupem prázdných tonerů.

Kam vyhodit molitan

Trochu molitanu snese směsný odpad. Jestliže jste ale narazili na větší množství, je nutné jej donést do sběrného dvora. Tam už se postarají o jeho správnou likvidaci.

Kam vyhodit videokazety

Videokazety se pomalu stávají technickou historií. Přesto na ně ještě můžeme narazit při vyklízení sklepů a starých bytů. VHS i další magnetická záznamová média je ideální ručně rozdělit (pásku od plastu). Plastovou část pak vyhodit do plastů a pásky z kazet do směsného odpadu.

Kam s olejem po smažení

Zbytky použitého oleje škodí odpadním trubkám dřezu a představují ekologickou zátěž. Olejová mastnota se ráda usazuje v potrubí a nabaluje na sebe nečistoty. Zbytky oleje, a to nejen z fritézy, ale i z pánvičky, proto slévejte do nádoby. Tu pak můžete odnést do sběrného dvora.

Kam vyhodit deodorant 

Obaly od deodorantu, antiperspirantu, laků na vlasy a dalších přípravků ve spreji doporučujeme odnášet do sběrného dvora. Nádobky mohou být ještě pod tlakem a mít v sobě zbytky chemických látek. Ve velkém teple navíc lahvičky mohou explodovat a kohokoliv zranit.  

Kam s nebezpečným odpadem 

Nebezpečný odpad je takový, který vykazuje nějakou nebezpečnou vlastnost. Jde o zářivky, teploměry s rtutí, baterie, ředidla, obaly od barev, spreje, zbytky kyselin, pesticidy, ledničky, elektronika a další. Žádný z nich neházejte do běžného kontejneru. Dovezte je do sběrného dvora.  

Kam s odpadem stavební suť 

I malá stavební úprava v bytě může nadělat hodně nepořádku. Objevila se i vám doma hromada suti? Naložte ji do pytle a odvezte i tento odpad do sběrného dvora.

Kam s odpadem ze zahrady 

Odpad ze zahrádky někdo sám kompostuje, což je asi jeho nejužitečnější využití. Neupotřebíte-li ho, hledejte kolem svého obydlí hnědý kontejner na bioodpad. Větší množství také můžete využít sběrné dvory s kompostárnami.  


Akce týdne 21. 11. - 26. 11. 2022

Litina kusová
do 40x40 cm

6 Kč/kg

Výkup kovů nově také v Olešné

Více informací ve zpravodaji


Hledáme další kolegy

Více informací na stránce kariéra
 

Ekologická likvidace vozidel

Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin
   
Počet přístupů: 4917346

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2022, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑