Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Trumpovy plány ženou měď k největším ziskům za poslední roky

11.11.2016 08:30

Budoucí americký prezident Donald Trump slíbil, že omladí stárnoucí americká letiště, opraví vozovky a mosty a investoři sázejí na to, že bude potřebovat hodně mědi. Cena červeného kovu se na londýnské burze kovů (LME) dnes zvýšila až o více než 5 procent a za celý týden přidává zatím zhruba 13 procent. Vzhůru ale nemíří sama, rostou i ceny železné rudy, olova, zinku, hliníku – a akcie firem, které je produkují.

„Jediné, co u Donalda Trumpa vidíme, je to, že se zaměří na výstavbu, na infrastrukturu, říká podle agentury Bloomberg Tom Albanese, generální ředitel Vedanta Resources. „Na tohle trh reaguje“.
Spektakulární je  růst právě na mědi, která je od překvapivého Trumpova vítězství vyšší o zhruba 8,1 procenta. Za celé dva dny, tj. včerejšek a dnešek, by mohla přidat nejvíce v posledních více než pěti letech. Stejné důvody stojí za růstem stříbra, které míří vzhůru třetím dnem za sebou. Zlato, považované trhy za bezpečný přístav, se po středečním dramatickém nárůstu naopak ustálilo, odpoledne se obchodovalo na zhruba 1275 dolarů za unci se ztrátou 0,2 procenta.

Trump v předvolební kampani slíbil, že nejméně zdvojnásobí výdaje na pětiletý plán výstavby, odhadované jeho soupeřkou Hillary Clintonovou na 275 miliardy dolarů. A ve středečním vítězném projevu prohlásil, že infrastruktura bude „prvotřídní“ a projekty dají práci milionům lidí.

Cena mědi s dodáním za tři měsíce stoupla dnes až o 5,6 procenta, což ji dostalo na 16 měsíční maximum. Za celý rok je zatím vyšší o 20 procent. Nezastavuje ani železná ruda, které pomáhají slábnoucí obavy ze zpomalení čínské ekonomiky. Ukazatel cen této suroviny, totiž cena rudy s 62procentním obsahem železa dopravená do čínského přístavu Čching-tao stoupla dnes nejvýše za poslední dva roky a je na téměř dvojnásobku minim z loňského prosince. Zatím tak selhávají ty z tržních odhadů, podle kterých čekal železnou rudu čtvrtý rok ztrát za sebou.

Dražší měď a další suroviny táhne vzhůru akcie světových těžařů. Chilský těžař mědi Antofagasta dnes stoupl až o 19 procenta. Akcie Vedanta, předního indického producenta základních kovů, zpevnily v Londýně o 13 procent. Rostly i akce těžební obrů Glencore, Rio Tinto Group a Anglo American. To způsobilo, že index předních světových těžařů Bloomberg World Mining Index se dnes vyhoupl na 16měsíční maxima. Za poslední tři dny je vyšší o více než 5 procent.

 Zdroj: BBG

Zdroj: kurzy.cz, http://www.kurzy.cz/zpravy/411193-trumpovy-plany-zenou-med-k-nejvetsim-ziskum-za-posledni-roky/


Akce týdne 6. 2. - 11. 2. 2023

Železný šrot nad 6mm, max. 40x40 cm

7 Kč/kg

Výkup kovů nově také v Olešné

Více informací ve zpravodaji


Hledáme další kolegy

Více informací na stránce kariéra
 

Ekologická likvidace vozidel

Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin
   
   
Počet přístupů: 5013010

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2023, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑