Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Velký belgický výrobce oceli zastavuje výrobu kvůli vysokým cenám energie, restart je nejasný

30.08.2022 09:20

Velký belgický výrobce oceli zastavuje výrobu kvůli vysokým cenám energie, restart je nejasný

Vysoké ceny energií poškozují průmysl stále více. Společnost Aperam, která vyrábí nerez, po prázdninové přestávce ještě nerestartovala svou největší pobočku v Genku. „Pobočka v Genku běžně zaměstnává 1 250 lidí. Protože jsme nezačali znovu, několik stovek zaměstnanců je nyní dočasně nezaměstnaných. Stále jsou někteří lidé aktivní v údržbě,“ říká Bernard Hallemans, generální ředitel společnosti Aperam Europe.

Částečně uzavřená je také lokalita poblíž Charleroi. Továrny v Genku a Charleroi jsou nejdůležitějšími místy, kde se lucemburský šrot Aperam taví do nerezové oceli.

Důvod odstávky není daleko k hledání: vysoké ceny energií. „V podstatě děláme, že sbíráme starý šrot a tavíme ho na nerezovou ocel. Toto tavíme především vysokými teplotami v pecích na elektřinu. Po přetavení potřebujeme pro určité operace i plyn. Spotřebujeme tedy hodně elektřiny a plynu. Vzhledem k vysokým cenám nyní hospodaříme se ztrátou. Pro představu: v minulosti jsme za plyn a elektřinu utráceli několik desítek milionů eur ročně, při současných cenách je to několik desítek milionů měsíčně.“

Jinde levněji

Podle Hallemanse se Aperam Genk restartuje v září, aby dokončil stávající objednávky. Bojí se budoucnosti. "Nemůžeme soutěžit s hráči mimo Evropu."  I v rámci Evropy jsou velké rozdíly v cenách elektřiny.“

Hallemans poukazuje na konkurenta v severní Evropě, který díky vodním elektrárnám platí za elektřinu mnohem méně než Belgie, kde cenu elektřiny určují drahé plynárny. Konkurenti ze Španělska a Portugalska také platí mnohem méně, protože jejich vlády zablokovaly ceny elektřiny. „A pak Evropa dováží dalších 40 procent své nerezové oceli z mimoevropských zemí. V Asii ceny elektřiny rostly mnohem méně prudce. Nevidím, že by se situace v Belgii v dohledné době zlepšila. Ceny stále rostou.”

Státní intervence

Hallemansův argument je v souladu se stále více odborníky, kteří varují před velkou strukturální ztrátou konkurenceschopnosti evropského průmyslu v důsledku vysokých cen energií. Pokud Aperam již nebude moci vyrábět se ziskem, hrozí, že trh s nerezovou ocelí zcela padne do rukou asijských nebo amerických hráčů.

Generální ředitel apeluje na politiky v Evropě i Belgii. „Především je třeba zajistit, aby v Evropě nebyly příliš velké rozdíly v cenách elektřiny a plynu, jako jsou nyní. Doufá, že belgická vláda dočasně upraví cenový mechanismus elektřiny a že elektřina vyrobená v drahých plynových elektrárnách již nebude určovat cenu.

"Nyní jsou strany, které vydělávají spoustu peněz na výrobě elektřiny, přičemž jejich náklady nejsou vyšší."  Generální ředitel odkazuje na belgické jaderné elektrárny a výrobce obnovitelné energie. "Skutečně argumentuji pro státní intervenci, ale jsme také ve válečné ekonomice."


Akce týdne 30. 1. - 4. 2. 2023

Hliníkový plech

32 Kč/kg

Výkup kovů nově také v Olešné

Více informací ve zpravodaji


Hledáme další kolegy

Více informací na stránce kariéra
 

Ekologická likvidace vozidel

Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin
   
   
Počet přístupů: 5009961

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2023, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑