Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Zlato? Stříbro? Měď!

22.02.2017 08:56

Sledujeme pečlivě ceny zlata či stříbra, a pokud nedáváme pozor, možná nám unikl výrazný cenový pohyb u dalšího významného průmyslového kovu – mědi. Co se tedy s mědí vlastně děje, jaké jsou důvody tohoto stavu a jaké jsou vlastně vyhlídky mědi?

Ještě loni v lednu se cena mědi vlivem slabé čínské poptávky pohybovala na sedmiletém minimu, když se tuna mědi prodávala za 4 330 dolarů. Není se co divit, když spotřeba mědi v této mohutné ekonomice představuje plných 40 procent celosvětové spotřeby.

Horolezecký výstup

I když čínská poptávka po mědi během loňského roku vzrostla, po celá první tři čtvrtletí se cena červeného kovu pohybovala zhruba mezi 4,5 až 5 tisíci dolarů za tunu. Od počátku posledního loňského čtvrtletí však cena mědi začala připomínat spíše horolezecký výstup na himálajské velikány. Počátkem letošního února již překročila další magickou hranici 6 000 dolarů za tunu a vůbec nevypadá na to, že by ztratila apetit k dalšímu růstu. Naopak, americká banka Citigroup odhaduje její možnou cenu v závěru letošního roku na 7 tisíc dolarů a do konce tohoto desetiletí i možné překročení další hranice – osmi tisíc dolarů.

Proč takový růst?

Důvody cenového pohybu mohou být na straně poptávky nebo na straně nabídky. Poptávka sice dále roste (i opětovně rostoucí spotřebou v Číně), ale nikoliv takovým tempem, které by odůvodňovala tak razantní růst ceny.

Problémy jsou však hlavně na straně nabídky. A to problémy povahy krátkodobé i dlouhodobé. Zastavme se tedy nejdříve u těch snad krátkodobější povahy.


Zdroj: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcReZGvVie0Sr-j_Mh1G9llIQY_JmPZL3Nt6Jbdiyv1I-B0Bdz3ddw

S velkými problémy se potýkají největší světové měďné doly. V tom největším (chilský důl Escondida patřící společnosti BHP Billiton, na snímku) probíhá již třetí týden stávka. Jen tento samotný důl představuje dvacetinu světové produkce červeného kovu.

A v problémech je i světová důlní měděná dvojka, indonéský důl Grasberg společnosti Freeport-McMoRan. Ten snižuje produkci, zatímco vedení společnosti jedná s vládou v Jakartě o obnovení povolenek na vývoz a v arbitrážním řízení by mohla usilovat o náhradu škody. A do třetice, další obří těžební firma Anglo American oznámila, že dočasně přeruší operace v měděném dole El Soldado v Chile poté, co nedostala povolení regulátorů k modernizaci.

Můžeme samozřejmě předpokládat, že tyto krátkodobé důvody dříve či později pominou. Těžební průmysl se však potýká s dalším dlouhodobým vážným problémem. V důsledku klesajících cen (v některých případech přímo propadům) průmyslových kovů v minulých letech totiž došlo k výraznému krácení investic do infrastruktury. Například u mědi jsou tak zásoby projektů pro další těžbu až do konce této dekády v podstatě vyčerpané. A tento problém se během krátké doby vyřešit nedá.

Zdroj: kitco.cz, http://www.kitco.cz/zlato-stribro-med/


VÁNOČNÍ DÁREK PRO DNEŠNÍ DEN

Hliníkový drát nový, starý

42 Kč/kg

(platí 12. 12. 2018)

Akce týdne 10. 12. - 15. 12. 2018

Slinuté karbidy
(SK, TK plátky)

400 Kč/kg

Otevírací doba o vánočních svátcích

Vážení zákazníci,

během svátků máme otevřeno dle vánoční otevírací doby.

Hledáme další kolegy

Více informací naleznete na stránce kariéra.

Ekologická likvidace autovraků

Provádíme ekologickou likvidaci autovraků. Vystavíme doklad nutný k vyřazení vozidla z registru vozidel. Za kompletní autovrak při vlastní dopravě na provozovnu vyplatíme 1 200 Kč. Doklad vystavujeme od pondělí do pátku, každý den od 7.00 do 15.30. Více informací je dostupných na stránce Výkup autovraků.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory, papír a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin

Projekt On-line propojení pracovišť firmy Barko, s.r.o. je spolufinancován evropským
fondem pro regionální rozvoj a ministerstvem průmyslu a obchodu.
Počet přístupů: 2876823

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2018, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑