Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Krize světového ocelářství připomíná „dobu ledovou“

01.04.2016 14:38

Z aktuálního stavu globálního ocelářství doslova přechází mráz po zádech. Ocelárny kvůli nadměrné kapacitě či rostoucí konkurenci bojují o přežití. Krize tohoto odvětví již dosáhla takových rozměrů, že jeden z největších světových producentů varoval doslova před dobou ledovou. Podle Angang Steel vstup nejen domácího, ale i zahraničního odvětví do doby ledové v loňském roce zapříčinilo zpomalení čínského hospodářského růstu či nadměrná výrobní kapacita.

Čínská vláda se snaží transformovat zaměření tamní ekonomiky směrem ke spotřebě a v kombinaci se zpomalujícím hospodářským růstem se toto rozhodnutí podepsalo na poptávce po oceli, která zaznamenává pokles poprvé za několik posledních generací dílem menší výstavby. Protože domácí tržby šly dolů, ocelárny v Číně, která je s více než polovinou globálních dodávek největším světovým producentem této slitiny, to vyřešily posíláním rekordního objemu dodávek do zahraničí. Stoupla tak konkurence od Evropy až po USA. Včera indická Tata Steel oznámila plánovaný prodej ztrátových oceláren ve Velké Británii, což přimělo tamního premiéra Camerona svolat na dnešek krizová jednání. V sázce jsou totiž mimo jiné i tisíce pracovních míst.

Referenční ceny oceli v Číně vloni klesly o 31 procent. Vláda tak vyvinula snahu donutit ocelárny k uzavření nadměrné kapacity a dělníky z odvětví přesunula na jiná pracovní místa. Čínští producenti oceli zveřejňují za loňský rok jednu ztrátu za druhou. Angang v roce 2015 omezila dodávky a přišla o 710 milionů dolarů. Druhý největší čínský producent Baoshan Iron & Steel zveřejnil 83procenntí propad čistého zisku. S klesající cenou a poptávkou se poprvé od roku 1981 snížila i čínská produkce slitiny. V loňském roce tak výroba surové oceli spadla o 2,3 procenta na 804 milionů tun a pokračování tohoto poklesu se očekává i v letošním roce.

S ochlazením čínské poptávky raketově stoupl tamní vývoz oceli


Vývoz ocelových produktů z Číny v tisících tun. http://www.patria.cz/Fotobank/d9e20726-1fe4-494c-95a4-b43ec12a691b?width=500&height=416&action=Resize&position=Center

Je to právě čínský vývoz, který do značné míry stojí za propadem ceny oceli od roku 2008 o 55 procent. Na globálním trhu doslova zaplaveném čínským exportem tak pro indickou Tata Steel bude o to těžší prodat britskou divizi, jejíž hodnota aktiv se po několika ztrátových čtvrtletích nachází téměř na nule. V Británii ocelářství znesnadňují existenci kromě nejnižší ceny oceli za poslední desetiletí i vyšší mzdy či stoupající náklady na energie. Evropští oceláři se jen těžko potýkají s výrazným přebytkem globálních dodávek. V souvislosti s ocelářstvím se tak minimálně s ohledem na krátkodobý horizont hovoří i o znárodňování v zájmu ochrany aktiv a pracovních míst.

Zdroj: BBG

Zdroj: patria.cz, http://www.patria.cz/zpravodajstvi/3166924/krize-svetoveho-ocelarstvi-pripomina-dobu-ledovou.html


Akce týdne 6. 2. - 11. 2. 2023

Železný šrot nad 6mm, max. 40x40 cm

7 Kč/kg

Výkup kovů nově také v Olešné

Více informací ve zpravodaji


Hledáme další kolegy

Více informací na stránce kariéra
 

Ekologická likvidace vozidel

Odvoz autovraku k ekologické likvidaci objednávejte na telefonním čísle 730 899 409.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin
   
   
Počet přístupů: 5012960

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2023, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑