Výkup na jedničku

Volejte zdarma 800 193 193


Slabé pololetí v komoditách. Proč se nám to nepovedlo, ptá se Goldman Sachs

03.07.2017 13:30

Slabé pololetí v komoditách. Proč se nám to nepovedlo, ptá se Goldman Sachs

Letošní první pololetí skončilo pro komodity neslavně. Komoditní index Bloombergu, který v uplynulém roce rostl, je letos zatím nižší o zhruba 6,6 procenta.

Některé analytické odhady přitom počítali s pokračujícím optimismem v komoditách, které se loni vzpamatovaly z šestiletého útlumu. Nejenom banka Goldman Sachs se možná ptá, kde se stala chyba.

V komoditním indexu Bloombergu, který sleduje ceny futures kontraktů 22 hlavních komodit, se nejhůře vedlo energiím. Přebytečné zásoby ropy a zemního plynu stlačily dílčí index pro energie dolů o 21 procent.

Ceny ropy klesaly i přesto, že se ropný kartel OPEC snaží utlumit společnou produkci a odsát přebytečné zásoby „černého zlata“ na světovém trhu. Minulý týden se trh s ropou dostal do medvědí fáze, jak se obvykle označuje situace, kdy ceny ztrácejí minimálně 20 procent na minima v daném roce.

Goldman Sachs, JPMorgan Chase & Co. a Morgan Stanley v posledních dnech snížily svou předpověď pro cenu americké lehké ropy WTI. V případě „goldmanů“ je nový prognóza pro nadcházející tři měsíce nastavena na 47,50 USD za barel, o 7,50 USD dolaru níže než předešlý odhad.


zdroj: https://www.patria.cz/Fotobank/646ab9fc-1cad-44ed-8dad-3c802b342027?width=500&height=675&action=Resize&position=Center

Cena WTI se v pátek obchodovala kolem 42,3 USD za barel, a rostla i za celý týden. Za druhé čtvrtletí byla ale nižší o zhruba 10 procent a za pololetí o zhruba pětinu.


zdroj: https://www.patria.cz/Fotobank/f30293b9-ef80-471e-8f85-bca3f90a6b13?width=500&height=314&action=Resize&position=Center

Banka Goldman Sachs připouští, že podcenila některé zákonitosti obchodování na komoditním trhu, a zmiňuje cenové diferenciály u některých kontraktů, díky kterým je možné poznat, zda je trh pře- nebo podzásobený. Některé faktory se podle banky navíc předvídat nedaly, na příklad rostoucí zásoby ropy v Libyi a Nigérii, nebo vliv počasí na úrodu.

To bylo patrné na příklad u cukru. Počasí bylo vlídné a sektor očekává vyšší produkci. Cukr tak jenom za květen zaznamenal největší pokles mezi hlavními komoditami, když se jeho cena snížila o 7,8 procenta. Za červen ztratil dokonce 9 procent.

Změny v politických opatřeních na Filipínách měly za výsledek výprodej v niklu. Dolů šly také ceny mědi, když se obchodníci rozhodli odlehčit uskladněným zásobám, aby využili dřívějších vyšších cen. Měď se letos v květnu dostala až na minimum 5 462,50 USD za tunu, tedy pod tříměsíční cíl Goldman Sachs na ceně 6 200 USD. Dnes se cena pohybovala kolem 5 942 USD za tunu.

Nižší je za celé pololetí železná ruda, byť ta vstoupila po třech měsících v medvědím trhu znovu do býčí fáze. Čínské ocelárny začaly nakupovat větší množství komodity, aby doplnily zásoby. Zářijový kontrakt na komoditní burze v Ta-lienu (Dalian) stoupl za uplynulý týden o 9,1 procenta.

Dařilo se naopak palladiu a zlatu. Palladium (viz graf níže) v prvním pololetí stouplo o zhruba 28 procent a zlato o 8 procent, i když americká centrální banka letos přikročila k už dvojímu zvýšení úrokových sazeb.


zdroj:https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3570973/slabe-pololeti-v-komoditach-proc-se-nam-to-nepovedlo-pta-se-goldman-sachs.html

Oproti vrcholům z letošního února jsou ceny komodit nyní níže o zhruba 9 procent. Loňský rok přitom komoditní index Bloomberg Commodity Index končil o zhruba 11 procent vyšší. Výkonnost termínových kontraktů hlavních komodit na nadcházející měsíc , počítáno od začátku roku do středy 28. června, ukazuje graf z webu marketwatch.com.

zdroj: https://www.patria.cz/Fotobank/1353e9a2-a35a-4841-a345-06873e91109b?width=500&height=457&action=Resize&position=Center

Zdroje: BBG, Market Watch, Patria.cz

Zdroj: patria.cz, https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3570973/slabe-pololeti-v-komoditach-proc-se-nam-to-nepovedlo-pta-se-goldman-sachs.html


Akce týdne 12.11. - 17.11. 2018

Autobaterie, olověné akumulátory, gelové baterie

16 Kč/kg

17. listopadu je otevřeno

Vážení zákazníci, v den státního svátku, 17. listopadu 2018 je na všech našich provozovnách otevřeno dle běžné sobotní otevírací doby.

Hledáme další kolegy

Více informací naleznete na stránce kariéra.

Ekologická likvidace autovraků

Provádíme ekologickou likvidaci autovraků. Vystavíme doklad nutný k vyřazení vozidla z registru vozidel. Za kompletní autovrak při vlastní dopravě na provozovnu vyplatíme 1 200 Kč. Doklad vystavujeme od pondělí do pátku, každý den od 7.00 do 15.30. Více informací je dostupných na stránce Výkup autovraků.

O společnosti

Naší hlavní oblastí je kovošrot a výkup druhotných surovin. Jsme společnost zabývající se výkupem železného šrotu a barevných kovů. Vykupujeme také autovraky, katalyzátory, papír a drahé kovy.

Více o společnosti

Kde nás najdeteJsme ryze
česká firma

Jsme členem Sdružení
výkupců druhotných surovin

Projekt On-line propojení pracovišť firmy Barko, s.r.o. je spolufinancován evropským
fondem pro regionální rozvoj a ministerstvem průmyslu a obchodu.
Počet přístupů: 2854682

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

© 2018, Barko, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑